Ako sa naučiť správne komunikovať; od detí.

Autor: Miroslav Bulejčík | 20.8.2015 o 7:53 | Karma článku: 5,88 | Prečítané:  1274x

Mali ste zo seba dobrý pocit pri pracovnom pohovore, no neprijali Vás. Vysvetľovali ste niečo kamarátovi, ale „zdá sa Vám“, že Vás nepochopil.

Manželka od Vás niečo chce, Vy si neviete spomenúť čo, pretože toľko hovorila do telefónu, že ste nezachytili podstatu. Opäť ste kúpili ďalšiu hlúposť, lebo ste nevedeli povedať nie...

Ten „dobrý pocit“ z pracovného pohovoru bol len môj. V skutočnosti som tam vôbec nechcel pracovať. I keď som bol výrečný, môj postoj jasne hovoril, „tu pracovať nechcem“. Kamarátovi som vysvetľoval niečo, čoho vôbec nezaujímalo, zo zdvorilosti ma neprerušoval a ja som si vôbec neoveril, či ho to zaujíma. Manželka skutočne chcela niečo do kuchyne, no ja som zdvihol aj napriek tomu, že sme práve skončili „emocionálne“ vypätú poradu a hlavou som bol úplne mimo. Do obchodu som vstúpil s cieľom iba sa poobzerať a urobiť si predstavu o cenách a kvalite nohavíc. A keď mi predavačka položila už piate nohavice do ruky, nemal som silu povedať nie.

Po mnohých životných a negatívnych skúsenostiach som pochopil jednu strategickú vec, komunikujem, ale v skutočnosti neviem správne komunikovať!

Docvaklo mi to na detskom ihrisku, kde som pozoroval svoju štvorročnú dcérku pri hre v pieskovisku.

„Chcem tvoje vedierko, páči sa mi sponka, nebi ma, budem plakať, nebudem sa s tebou hrať, si zlý, chcem lopatku, daj mi lopatku, vráť mi moje autíčko, oci, on ma bije, to je moje, nechcem to, chcem to, chcem to, chcem to, daj mi to, nie, nedám, už nie si moja kamarátka, nebude, sa s tebou hrať, odchádzam...“

Ako vyjavený som pozoroval správnu komunikáciu v priamom prenose!

Jednoduché vyjadrovanie, k veci, správny čas, správne miesto, na rovinu, emocionálne ladené a výsledok pochopili obe strany.   

Sedel som na lavičke a premýšľal, ako sa zbavím svoje starej komunikácie a začnem komunikovať správne. Napísal som si tri body. 

Správny čas, správne miesto a správna komunikácia.

Správny čas je tu a teraz.

Správne miesto je tu a teraz.

Správna komunikácia je:

  • ísť k podstate veci (áno, nie, chcem, nechcem, páči sa mi, nepáči...),
  • hovoriť jednoducho, pravdivo a tak ako to cítim,
  • pochopiť potreby a stav druhej strany,
  • overiť si, či ma druhá strana pochopila,
  • dosiahnuť stanovisko, ktorým obe strany porozumeli a súhlasili s tým.

Ako som začal používať tento trojbodový postup správnej komunikácie, viacej sa usmievam, mám viac voľného času na svoju rodinu a svoje záľuby, menej stresu v práci, viac nápadov v hlave a lepšie komunikujem s tými správnymi ľuďmi, v správnom čase a na správnom mieste.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Jankovská priznala vzťah s Kočnerom. Spomína aj Fica

Neskôr chce vypovedať o Bödörovi, aj Zoroslavovi Kollárovi.


Už ste čítali?